samoobslužná prádelna Brno | Jak vyprat a vysušit | brno-pradelna.cz
logo

KRÁLOVO POLE :
po-pá: 8:00 - 22:00
so-ne: 8:00 - 22:00
SLATINA:
po-pá: 8:00 - 21:00
so-ne: 9:00 - 21:00

Purkyňova 35g, Brno - Královo Pole | tel. 604 595 559

Jihomoravské nám. 1, Brno - Slatina | tel. 604 595 559

fb   CZ | EN
home
Samoobslužná prádelna Speed Queen Laundry Eden a Slatina
obrost

Jak vyprat a vysušit

cara

Praní a sušení u nás je opravdu snadné …..

Praní a sušení v samoobslužných prádelnách Speed Queen Eden a Slatina je skutečně velmi jednoduché a rychlé. Za pouhou hodinu dosáhnete profesionálního výsledku. Naše prádelna je koncipována jako samoobslužná. Ovládání strojů je jednoduché a intuitivní. V prádelně jsou k dispozici podrobné návody k ovládání praček i sušiček. Pokud  byste přesto potřebovali pomoci,  můžete se s námi kdykoliv poradit telefonicky na tel. čísle 604 59 55 59.

Profesionální prací gel, aviváž a desinfekci na přírodní bázi v prádelně Speed Queen dávkují pračky automaticky a tyto prostředky jsou v ceně praní. Nemusíte je tedy nosit s sebou. Pokud ale z nějakého důvodu chcete prát bez našich pracích prostředků, všechny pračky tuto možnost umožňují. Můžete si přidat i vlastní prací prostředky.

5 kroků jak účinně VYPRAT:

1. Příprava prádla 

Prádlo si roztřiďte na hromádky černé/barevné a světlé/bílé. Zkontrolujte obsah kapes, zda tam nezůstal mobilní telefon, klíče od domu a nebo papírový kapesník. U péřových věcí zkontrolujte, zda není poškozený sýpek. Spodní prádlo, zejména dámské, doporučujeme vložit do speciálních pracích sáčků, aby se zabránilo poškození a uvolnění kostic z podprsenek. Vložte prádlo do pračky a zavřete dvířka – menší pračky pouze zaklapnout, u velké pračky přitlačit dvířka a otočit madlo doleva, až zámek zacvakne. Doporučujeme ponechat cca 20% prostoru pračky volný, aby mělo prádlo volný prostor pro praní.

2. Zvolte program s odpovídající teplotou 

K dispozici jsou tyto programy: Program pro standardní praní s vysokým stupněm odstředění (30, 40 a 60 °C). Program pro praní jemného prádla s nižším stupněm odstředění (30 °C). Program pro praní extra jemného prádla ve studené vodě bez odstředění. Program bez automatického dávkování pracích prostředků (30, 40 a 60 °C). Respektujte doporučenou teplotu praní dle symboliky na prádle. Volbu teploty provedete u menších praček tlačítky s teplotou, u velkých praček bílými šipkami nahoru nebo dolů.

U všech praček máte možnost před začátkem praní zvolit program s automatickým dávkováním našich profesionálních pracích prostředků (prací gel, aviváž, desinfekce) nebo programy bez pracích prostředků, kdy si můžete přidat prostředky vlastní. U menších praček jsou programy bez pracích prostředků pouze pro teplotu 40 a 60°C.

3. Zaplaťte cenu pomocí žetonů nebo mincí  

Pračky přijímají mince v hodnotě 5 Kč, 10 Kč, 20 Kč a 50 Kč (mince 1 Kč a 2 Kč nevkládejte, stroje je nezapočítají a nevrátí) a naše speciální žetony. Papírové bankovky si u nás můžete rozměnit  v měničce bankovek. Měnička mění bankovky do hodnoty 500 Kč na žetony v hodnotě 50 Kč. Doporučujeme proto rozměnit si takové množství, kolik budete potřebovat. Žetony můžete použít do praček i sušiček.

Na pobočce Purkyňova máme nově výdejník žetonů na karty. Platit můžete platební kartou, telefonem nebo chytrými hodinkami. Množství žetonů si zvolíte z hodnot 50, 100, 150 nebo 200 Kč.

Platbu ve strojích je možné kombinovat mincemi i žetony dohromady. Pozor: pračky nevrací přeplatek zpět.

Pokud Vám mince nebo žeton náhodu nepropadne do kasičky a nenačte se, zmáčkněte stříbrné kulaté tlačítko, mince se Vám vrátí, a zkuste postup opakovat.

4. Zmáčkněte tlačítko START 

Prací program trvá cca 35 minut u 10 kg pračky a cca 45 minut u 18 kg pračky. Během praní nelze pračku otevírat, dvířka jsou zablokovaná. Nyní máte cca 40 minut volna. Můžete si dát u nás dobrou kávu, využít Wi-Fi síť zdarma, popovídat si s přáteli nebo navštívit některou ze služeb v okolí.

5. Ukončení pracího cyklu 

Konec praní je signalizován zvukem (pípnutí). Na displeji pračky se objeví nápis OPEN DOOR nebo Vyložte prádlo. Dvířka se automaticky odblokují.  Vyjměte prádlo, zkontrolujte, že v bubnu nic nezůstalo (třeba ponožky se tam občas s oblibou schovávají) a máte vypráno! Dvířka praček nechte prosím otevřená! Využijte naše bílé  koše a přeneste si prádlo k sušičkám.

5 kroků jak účinně VYSUŠIT:

V prádelnách Speed Queen Eden a Slatina si prádlo vysušíte rychle a efektivně na profesionálních strojích. Pro sušení mokrého prádla používejte vždy větší sušičku, než bylo množství prádla, aby mělo prádlo dostatek prostoru pro sušení. Pro prádlo z 10 kg pračky tedy použijte sušičku velikosti 14 kg, pro prádlo z 18 kg pračky pak použijte sušičku velikosti 25 kg.
Při procesu sušení sbírá sušička přebytečné žmolky z textilií, prádlo pak působí novějším a nadýchaným dojmem. Většina prádla je po vysušení krásně rovná. Prádlo si poskládejte na stolcích ještě za tepla. Často potom není potřeba žehlení, což vám dále šetří čas i peníze.

1. Vložte mokré prádlo do sušičky a zavřete dvířka
Do sušiček se vejde velké množství prádla, ale platí zásada, že čím bude mít prádlo v bubnu více prostoru, tím lépe se vysuší.

2. Zvolte program s odpovídající teplotou
Respektujte doporučenou teplotu sušení dle symboliky na prádle. V našich sušičkách jsou k dispozici režimy teplot vysoká (HIGH  88°C), střední (MEDIUM  82°C), nízká (LOW  72°C), velmi nízká (DELICATES  54°C) a provzdušnění (NO HEAT – teplota okolního vzduchu). Napoví Vám i symboly teploměrů. Pro sušení péřových věcí (peřiny, polštáře, bundy) doporučujeme režim DELICATES a delší dobu sušení cca 45 minut.

3. Zaplaťte cenu pomocí žetonů nebo mincí  

Sušičky přijímají mince v hodnotě 5 Kč, 10 Kč, 20 Kč a 50 Kč (mince 1 Kč a 2 Kč nevkládejte, stroje je nezapočítají a nevrátí) a naše speciální žetony. Papírové bankovky si u nás můžete rozměnit  v měničce bankovek. Měnička mění bankovky do hodnoty 500 Kč, ale pouze na žetony v hodnotě 50 Kč. Doporučujeme proto rozměnit si takové množství, kolik budete potřebovat. Žetony můžete použít do praček i sušiček. Cenu je možné kombinovat mincemi i žetony dohromady. Pozor: pokud zaplatíte více, sušičky nevrací zpět, ale prodlouží se Vám čas sušení.

Pokud Vám mince nebo žeton náhodou nepropadne do kasičky a nenačte se, zmáčkněte stříbrné kulaté tlačítko, mince se Vám vrátí, a zkuste postup opakovat.

4. Zmáčkněte tlačítko START
Doba sušení závisí na množství prádla a druhu textilie. Obvykle stačí 15 – 30 minut. Během sušení můžete sušičku kdykoliv otevřít a vyzkoušet, zda je již prádlo rovnoměrně a kompletně suché. Pokud není, dobu sušení lze prodloužit vhozením dalších mincí PŘED skončením sušícího cyklu (jakoukoliv částku) nebo celý proces opakovat. Po dobu otevření dvířek čas stále běží, takže kontrolu doporučujeme provést rychle, následně dvířka opět zavřít a potvrdit tlačítkem Start. Sušička se opět rozběhne.

5. Ukončení sušícího cyklu
Konec sušení je signalizován zvukem (pípnutí). Na displeji sušičky se objeví nápis DOOR. Vyjměte prádlo a máte vysušeno Využijte naše bílé koše, přeneste si prádlo ke stolům a ještě teplé je pěkně poskládejte. Prádlo je pěkně uhlazené, voňavé a většinou není potřeba žehlit.

 Praní peří  

Péřové věci, jako přikrývky, polštáře nebo bundy, je možné v naší prádelně také prát. Je třeba ale dodržet několik zásad. Zkontrolujte si, zda je sýpek nepoškozený, aby se během praní peří nedostalo ven ze švů. Dodržujte teplotu praní dle štítku na prádle. Doporučujeme 30°C nebo 40°C ve velké pračce se standardním stupněm odstředění. Poté je třeba prádlo dobře vysušit v sušičce na nízkou teplotu (Delicates nebo No heat) alespoň 3-4 cykly sušení. Pro sušení vložte do sušičky přiložené tenisové míčky, které pomáhají zabránit slepení peří do žmolků a peří opět načechrají. Nesušte vysokou teplotou.

 Výhody sušení v sušičkách: 

Jednou z výhod sušení v našich sušičkách je to, že sušení je rychlé a šetrné. Za 15-30 minut máte teplým vzduchem vysušené velké množství prádla. Další výhodou je, že prádlo nebo deky jsou nadýchané a měkké. Sušičky totiž nejenom suší, ale zbaví vaše prádlo i přebytečných žmolků, nití, vlasů a jiných nečistot, které jinak při klasickém sušení na šňůře na prádle zůstávají. Toto vše se zachytí v našich filtrech v sušičkách. Můžete se přesvědčit na fotkách v galerii, kde je vidět čistý filtr, zanesený filtr a chuchvalec sebraných přebytečných textilií. Toho všeho Vás zbaví naše sušičky. Proto pak prádlo působí svěžím dojmem.

 CO NELZE PRÁT 

Není vhodné prát velké tvrdší kusy, které se i po namočení vodou nenatvarují na kulatý tvar bubnu (tvrdé psí pelechy, koňské věci, batohy s pevnou konstrukcí, tvrdé koberce, tvrdší relaxační polštáře apod.). U těchto věcí hrozí zastavení pračky uprostřed pracího cyklu. Uvedené kusy je možné prát pouze po předchozí domluvě a za dohledu obsluhy.